Close Menu
Ouder Blog
    Zoeken …
    Facebook X (Twitter) Instagram YouTube BlogLovin RSS Pinterest
    Facebook X (Twitter) Instagram Pinterest YouTube BlogLovin RSS
    Ouder BlogOuder Blog
    • Home
    • Samenwerken
    • Over ons
    • Contact
    Ouder Blog
    Home»Gastblog»Gastblog: Bevriend zijn met een robot (Tanja de Jonge)

    Gastblog: Bevriend zijn met een robot (Tanja de Jonge)

    25 november 2016Geen reacties Gastblog
    Cyberboy

    Naar aanleiding van de blogtour van Cyberboy leek het ons ook fijn om de schrijfster zelf aan het woord te laten. In deze gastblog vertelt Tanja de Jonge waar ze de inspiratie voor haar jongste boek heeft gehaald.

    Gastblog: Bevriend zijn met een robot

    Vorig jaar zag ik de documentaire ‘Ik ben Alice,’ over een experiment, waarin de zorgrobot Alice een tijdje optrekt met drie bejaarde vrouwen. De drie ouderen in die film beginnen sceptisch aan het experiment met de robot. ‘Ik heb liever een echt mens,’ zegt een mevrouw en ik denk, gelijk heb je.

    Gaandeweg zie je de vrouwen steeds meer genieten van het contact met de zorgrobot. Ze vertellen steeds intiemere dingen over hun leven aan haar. En doordat Alice dat allemaal opneemt met de camera’s die in haar ogen geplaatst zijn, lijkt het alsof ze rechtstreeks tegen mij, de kijker, praten. Ik kijk gefascineerd naar hoe openhartig de vrouwen over hun leven vertellen. Tegen de tijd dat Alice (na twee weken) weer weggaat, kun je als kijker goed invoelen dat ze gemist gaat worden.

    Wonderlijk, dat een stuk techniek zoveel teweeg kan brengen. Zou je voor je oude oma niet liever een mens met echte empathische vermogens regelen? Je kunt toch ook zelf weleens wat vaker op bezoek, denk ik. En toch, Alice reageert vriendelijker dan veel mensen, ze geeft niet aflatende aandacht en ze houdt je de hele dag gezelschap.

    Maar kun je echt bevriend zijn met een robot? Ik vraag het mijn leeftijdsgenoten. Zij reageren kritisch. Bevriend raken met een robot, het idee! Nee, natuurlijk niet, die hebben toch geen gevoel. Die geven je niets terug.

    Grappig, als ik een week later op een school aan een groep twaalfjarigen dezelfde vraag stel, denkt iedereen dat het wél kan. Daarna vertoon ik een filmpje over robot Sophia aan die klas. Sophia is een humanoid robot, ontwikkeld door een commercieel bedrijf. De kinderen staren verrukt naar de beelden. Maar als ik aan het eind vraag: ‘Wie wil deze robot als zijn vriendin?’ blijven de vingers toch naar beneden. ‘Ik vind haar eng,’ roept een meisje.

    Bevriend zijn met een robot?

    Bevriend zijn met een robot. Kan het of niet? Het prikkelt mijn fantasie. Een robot:

    • voelt geen échte empathie, daar moet je toch iets van merken?
    • is geprogrammeerd voor bepaald gedrag, maar wat doet hij in onverwachte situaties?
    • is aangesloten op het internet, waardoor hij alle informatie direct paraat heeft, maar is die info ook altijd direct te gebruiken?
    • heeft misschien wel eens een storing, waardoor hij gereset of opnieuw opgestart moet worden.
    • draait op een systeem dat gehackt kan worden.

    En voordat ik er erg in heb, bestaat Bjorn in mijn hoofd, een Cyberboy. Hij wil niet meer weg voordat ik zijn verhaal vertel. Een medisch experiment is hij, half mens, half machine. Na een zwaar ongeluk was hij hersendood, maar nu is hij er weer. Ja, hij is wel veranderd, dat ziet zijn vriend van vroeger, Kevin, ook wel. Maar zou niet elk mens veranderen na wat hij allemaal heeft meegemaakt? Kevin doet zijn best een goede vriend voor hem te zijn. Net als vroeger. Maar lukt dat nu nog wel?

    De inspiratie

    Cyberboy is te koop in de beter boekhandel en online bij o.a. Bol.com.

    Q: Zouden jullie of jullie kinderen bevriend kunnen raken met een robot?


    Wij ontvingen voor deze blogtour een recensie-exemplaar van Cyberboy.

    The Book Girl, Boekielezen, Oog op de Toekomst, Bibliofem.nl en Boeklovers gingen mij voor in deze blogtour.

    Cyberboy Tanja de Jonge
    Avatar foto
    Jeroen
    • Website
    • Facebook
    • X (Twitter)
    • Pinterest
    • Instagram
    • LinkedIn

    Antwerpenaar in't Waasland | Actief in bewakingssector | Blogt ook op https://www.herrie.be | Trotse papa van een dochter (° 2012)

    Lees ook eens

    Cyberboy
    Lectuur

    Wij lazen: Cyberboy van Tanja de Jonge

    Lees meer
    Abonneer
    Laat het weten als er

    0 Reacties
    Inline feedbacks
    Bekijk alle reacties
    Zoeken …
    Recente reacties
    • Geust op Stoverij met frieten van Marc de Bel
    • Kees op Feest met De Zoete Zusjes
    • Zever op Kindjes vervoeren op een Speed Pedelec?
    • xandra op Ninja Kid 6 – De Giga Ninja
    • yentl op 6 Creatieve tips voor een betoverende kinderkamer
    #awelluistert
    Awel
    Categorieën
    • Advertentie (42)
    • Allerlei (142)
    • Bioscoop (38)
    • DVD (18)
    • Er op uit (216)
    • Games (27)
    • Gastblog (10)
    • Gesponsord (313)
    • Getest (26)
    • Knutselen (38)
    • Koken (17)
    • Lectuur (605)
    • Meubels (18)
    • Mode (117)
    • Multimedia (38)
    • Muziek (10)
    • Ouderblog (44)
    • Ouderschap (63)
    • Speelgoed (71)
    • Spelletjes (56)
    • TV (34)
    • Webshops (27)
    Advertenties


    SpeelgoedSpeelgoed
    Facebook X (Twitter) Instagram Pinterest YouTube BlogLovin RSS
    © 2025 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.
    Cookies | Privacybeleid
    Ouder Blog is onderdeel van Lawaaimakers. Hosted @ Vimexx.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

    Beheer toestemming
    Om de beste ervaringen te bieden, gebruiken wij technologieën zoals cookies om informatie over je apparaat op te slaan en/of te raadplegen. Door in te stemmen met deze technologieën kunnen wij gegevens zoals surfgedrag of unieke ID's op deze site verwerken. Als je geen toestemming geeft of uw toestemming intrekt, kan dit een nadelige invloed hebben op bepaalde functies en mogelijkheden.
    Functioneel Altijd actief
    De technische opslag of toegang is strikt noodzakelijk voor het legitieme doel het gebruik mogelijk te maken van een specifieke dienst waarom de abonnee of gebruiker uitdrukkelijk heeft gevraagd, of met als enig doel de uitvoering van de transmissie van een communicatie over een elektronisch communicatienetwerk.
    Voorkeuren
    De technische opslag of toegang is noodzakelijk voor het legitieme doel voorkeuren op te slaan die niet door de abonnee of gebruiker zijn aangevraagd.
    Statistieken
    De technische opslag of toegang die uitsluitend voor statistische doeleinden wordt gebruikt. De technische opslag of toegang die uitsluitend wordt gebruikt voor anonieme statistische doeleinden. Zonder dagvaarding, vrijwillige naleving door je Internet Service Provider, of aanvullende gegevens van een derde partij, kan informatie die alleen voor dit doel wordt opgeslagen of opgehaald gewoonlijk niet worden gebruikt om je te identificeren.
    Marketing
    De technische opslag of toegang is nodig om gebruikersprofielen op te stellen voor het verzenden van reclame, of om de gebruiker op een site of over verschillende sites te volgen voor soortgelijke marketingdoeleinden.
    Beheer opties Beheer diensten Beheer {vendor_count} leveranciers Lees meer over deze doeleinden
    Bekijk voorkeuren
    {title} {title} {title}